شاخ

خیلی سخته به فردی که از بَدو تولد توی رفاهِ زندگی کرده، توضیح بدی که فقر یعنی چی. شاید بتونی زندگیِ چند تا آدم فقیر رو نشونش بدی، اما اون نمی فهمه تماشای ساندویچ خوردن هم کلاسی ها، چه غصه ای گوشه دلِ یه بچه یِ هشت ساله می کاره. هیچ وقت به دلیل نداشتن لباس ورزشی، معلم مدرسه مانع بازی کردن اون نشده که بفهمه داشتن یه گرمکن ورزشی می تونه بزرگترین آرزوی یه بچه باشه. نمی تونه درک کنه چه فشاری به آدم میاد وقتی خواهر بزرگتر از خودت، سر سفره عقد به جای لباس عروس، یکی از لباس های کهنه اش رو اُطو می کنه و می پوشه. حالا خوردن نون و گوجه برای شام، ممکنه برای آدم های پولداری که عصرونه پیتزا ایتالیایی خوردن به عنوان یه تفریح، اتفاق افتاده باشه.

من شاخ دارم.

از وقتی عاشق خورشید خانوم شدم، این شاخ روی سرم سبز شده. وقتی غذا می خورم، وقتی کار می کنم، یا حتی وقتی می خوابم این شاخ بالای سرم هست. با اینکه شاخ ام حرف نمی زنه ولی بعضی وقت ها به درد دل های من گوش می کنه. جالبه که دوستام می گن، از وقتی این شاخ روی سرم سبز شده، خوشگل تر شده ام. من شاخ ام رو دوست دارم اما گاهی شاخ درد می گیرم.

وقتی خورشید خانومم نیست شاخم درد می کنه. وقتی غمگینه، شاخ ام ملتهب می شه و زُغزُغ می کنه. وقتی سرما می خوره، شاخ ام پژمرده و آویزون می شه.

حاجی نَنَه ام یه ضرب المثل ترکی داره که می گه: آدمی که درد داره زیاد حرف می زنه و آدمی که غم داره زیاد می خوابه. وقتی شاخ ام درد می گیره شروع می کنم به حرف زدن. به نوشتن متن و درج اون توی وبلاگ. اما بی فایده ست؛ آخه کسی که شاخ نداره نمی فهمه من چی می گم و چه دردی می کشم. بیش از صد و پنجاه تا پُست نوشتم که همین موضوع ساده رو به عشقم بگم اما اون مثل بچه های مرفه، نمی تونه درد فقر و درد شاخ رو تصور کنه.

چند روز پیش، یه کاغذ سفید برداشتم و با ماژیکِ زرد عکس خورشید خانوم رو کشیدم. بعد به کمک ماژیک قهوه ای یه شاخ روی سرش گذاشتم. می خواستم توی داستان کودکی خودم خورشید خانومم رو با شاخ تجسم کنم. خورشید خانومی که خودش هم شاخ درد می گیره می تونه خورشید خانومِ مهربون تری باشه. اما خدا خورشید خانومِ من رو از نور آفریده. از جنس فرشته ها. شاخ روی سرش نمی ایسته. حالا من موندم و یه شاخ درد و یه خورشید خانوم که نه شاخ داره، نه شاخ درد و نه دردِ شاخ.

باز امشب، شاخ درد، اَمونم رو بریده. به دادم برس، خورشید خانوم.  

/ 2 نظر / 29 بازدید
آمد

گاهی وقتها شاید اونیکه این شاخ رو می بینه فکر میکنه این یه نقاشی سورئاله و رو همون می مونه تو باید این شاخ رو تغییرش بدی که متوجه بشه .

کلاغ دره های یوش

شاخت سلامت