حس خوب عاشقی...

توی درگیری خیابانی یه سیلی از کسی میخوری، اگه صد بار تلافی نکنی آروم نمی شی اما توی باشگاه، مربی با چوب و چماق میوفته به جونت و سیاهت میکنه، آخر سر "اوس" 1 میدی و با احترام ازش تشکر میکنی. (من خودم سالهاست تو باشگاه کتک می خورم که اگه یه روز تو خیابون دعوام شد کتک نخورم). اعتقاد دارم که روح و احساس بر جسم غالبه. حالا این وسط ما بیشتر وقتمون رو برای جسممون صرف می کنیم. ورزش، رژیم غذایی، انواع و اقسام داروها و .... ولی از روح و احساسمون غافلیم.

متاسفانه چون یه کارهایی رو آموزش ندیدیم، بلد نیستیم و خود به خود گند می زنیم. مثلا می خواهیم شادی کنیم، گند می زنیم توی آرامش ملت. عاشقیت یکی از اون کارهایی است که معمولا گندکاری توش زیاده. درسته که بخش زیادی از مسیر عاشق شدن دست ما نیست ولی معمولا بیشتر ما در مقابل این موضوع مقاومت نمی کنیم چون دوست داریم با این کار حالمون خوب بشه، ولی یه دفعه می بینیم که حالمون بدتر شد.

من با احساساتی مثل استرس، غم، هیجان و ... مشکلی ندارم. مثلا ما میریم شهر بازی و کلی هزینه می کنیم که با یه چیزی از یه جایی بیوفتیم و بترسیم. اشک هم که کلا خوبه. یه عزیزی گفته "اشک روح رو صیقل میده" 2. پس حتی با غم عشق هم حال آدم خوب می شه. و این خوبه... خیلی خوب.

مشکل برای وقتیه که عصبی می شیم. پر توقع می شیم و متعاقب آن همدیگه رو ناراحت می کنیم. متاسفانه هرچی عشق ما عمیق تر میشه گند کاری هاش هم بیشتر میشه. کم کم این احساسات ناخوشایند انقدر تکرار میشه که اصل موضوع رو زیر سوال می بره. کم کم همدیگه رو دلخور می کنیم. و این بده... خیلی بد.

ای کاش تو دبیرستان دو واحد درس بود که نحوه تعامل با احساساتمون رو آموزش می داد.

من در طول زندگیم، هم عاشق بودم و هم فارغ از عشق، اما عاشق بودن رو ترجیح میدم. چون عشق حالم رو خوب میکنه. این وسط یه گند کاری هایی داشتم که باعث شده آدم بدی بشم ولی باور دارم که "خدا فقط متعلق به آدم‌های خوب نیست، خدا، خدای آدم‌های خلاف‌کار هم هست و فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی‌گذارد. فی‌الواقع خداوند اِند لطافت... اِند بخشش... اِند بیخیال‌شدن... اِند چشم‌پوشی... و اِند رفاقت است." 3

1: به معنی، سلام، تشکر و احترام در ورزشهای رزمی مانند کاراته

2: نقل به مضمون از نادر براهیمی

3: دیالوگ فیلم مارمولک

/ 1 نظر / 30 بازدید
***

اميدوارم در سايه خداي مهربان،به آرزوهاي خوبتان دست يابيد.[لبخند]